Konferencja odbyła się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, które wzięło na siebie główną jej organizację, za co serdeczne podziękowania na wstępie składamy Panu Dyrektorowi Muzeum – dr Dominikowi Abłamowiczowi.
Wszyscy uczestnicy bardzo się cieszyli z możliwości spotkania, chociaż w Konferencji brali udział tylko przedstawiciele nielicznych organizacji kresowych. W kolejnych z pewnością będzie znacznie większa liczba uczestników reprezentujących większość organizacji w kraju.
Program konferencji był bardzo bogaty i różnorodny. Chętnych do dyskusji nie brakowało, tylko szkoda, że przedstawiciele Władzy i Pan Senator Andrzej Misiołek opuścili obrady przed dyskusją. A wiele chcieliśmy im powiedzieć.
Na 15 wystąpień tylko 2 były wyraźnie poświęcone Kresom Północno-Wschodnim. Było to wystąpienie Prezesa Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Olsztyna – Pana Zygfryda Gładkowskiego, który reprezentował również „Wspólnotę Polską” z Olsztyna, a dotyczyło ono ich bogatej działalności. Moje wystąpienie dotyczyło działalności Stowarzyszenia Rodzina Ponarska oraz samej zbrodni ponarskiej, która dla części osób była zupełnie nieznana. Kilku uczestników otrzymało ode mnie płyty z prezentacją o zbrodni ponarskiej oraz broszury pt. PONARY – miejsce „ludzkiej rzeźni”. To tutaj udzieliłam wywiadu Pani Danucie Skalskiej z Radia Katowice, który był emitowany w czasie audycji „Lwowska Fala”. Tutaj również dowiedziałam się o mającym się odbyć za 2 tygodnie XVIII Światowym Zjeździe Kresowian na Jasnej Górze, na który zostałam zaproszona przez Rzeczniczkę Światowego Kongresu Kresowian – Panią Danutę Skalską.
Opowieści o Kresach dr Tomasza Kuby Kozłowskiego ( z Domu Spotkań z Historią) można byłoby słuchać bez końca. Mamy nadzieję, że będą kiedyś dostępne w wersji drukowanej, ubogacone mnóstwem fotografii.
Ponieważ Konferencja odbywała się w czasie EURO 2012, z ciekawością wysłuchaliśmy opowieści Pana Mieczysława Dobkowskiego o początkach piłki nożnej na Ziemiach Polskich i obejrzeli stare fotografie.