Zapraszamy na Jasną Górę, na XX Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian! niedziela – 6 LIPCA 2014

Drodzy Przyjaciele!

Jak co roku – zapraszamy Was w pierwszą niedzielę lipca na Jasną Górę, na doroczny Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian. Tym razem – to już XX, a więc – jubileuszowa Pielgrzymka i Zjazd, które wkomponowane są w kalendarz ogólnopolskich obchodów dnia pamięci ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Polakach na Kresach.

Uroczystości zainauguruje o godz. 9.00, tym razem – w Bazylice Jasnogórskiej, msza święta, podczas której homilię wygłosi Kustosz Narodowej Pamięci – ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski. Bezpośrednio po mszy – zapraszamy do auli O. A. Kordeckiego.
Szczegółowy program uroczystości – w załączeniu.

Tegoroczny Zjazd, pod hasłem KRESOWA SZTAFETA POKOLEŃ
organizujemy wspólnie z patriotyczną młodzieżą, która w ten sposób chce dać wyraz pamięci i ciągłości pokoleniowej. Jej wyrazem będzie również biało-czerwony Krzyż Pamięci, który chcemy, podobnie jak w ubiegłym roku – ułożyć wspólnie na zakończenie uroczystości u stóp Jasnej Góry pod figurą Matki Bożej. Stąd prośba o przywiezienie białych i czerwonych zniczy.
Nie wysyłamy Państwu indywidualnych zaproszeń. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć do tak wielkiej liczby zainteresowanych droga pocztową. Zaproszenia kierujemy poprzez media i Internet. Liczymy na to, ze każdy, kto poczuwa się do uczestniczenia wraz z nami w tym religijnym akcie pamięci – przyjedzie, jak co roku, na Jasną Gore i jeśli siły pozwolą – weźmie udział w naszych uroczystościach, spotkaniach i marszu. Wszystkich więc Was – bez względu na zajmowane stanowiska, honory i zasługi – jednakowo serdecznie zapraszamy, bośmy wszyscy jednakowo równi przed obliczem Najświętszej Matki na Jasnej Górze.
Oczekując Państwa obecności w Sanktuarium Jasnogórskim w dniu 6 lipca br. – wyrażamy najgłębsze uznanie dla wszystkich organizatorów dotychczasowych lokalnych uroczystości kresowych; ludzi, którzy dołożyli wszelkich starań, by w swoich środowiskach godnie uczcić pamięć Rodaków pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP.
– Kresowianie jednością silni!
O tę jedność w szczególnym dla nas momencie – apeluję w imieniu Światowego Kongresu Kresowian.
Danuta Skalska – rzecznik ŚKK
Wszelkie dodatkowe informacje: www.kresowianie.com , kongreskresowian@vp.pl tel: 507-169-825 „Lwowska Fala” PR Katowice – UKF 102,2 MHz – niedziela godz.8.10 W dzień Zjazdu emitowane będzie 400 wydanie tej audycji!
ŚWIATOWY KONGRES KRESOWIAN
Biuro Krajowe 41 – 902 Bytom, ul. Moniuszki 13
Tel/fax (0 48 32) 281 51 51
e-mail:kongreskresowian@vp.pl www.kresowianie.com

XX Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian
Jasna Góra – 6 lipca 2014

PROGRAM
9.00 – Bazylika Jasnogórska. Msza św. za poległych i pomordowanych na Wschodzie. Homilię wygłosi – ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski
10.00 – Aula O. A. Kordeckiego. Wejście pocztów sztandarowych. Powitanie Gości. „Kresowianie jednością silni.”- Jan Skalski – prezes Światowego Kongresu Kresowian
Znicz pamięci dla Wojciecha Kilara i St. Markowicza. Uroczyste nadanie Honorowego Członkostwa Światowego Kongresu Kresowian i Praemium Honoris Cresovianae.
„Historia Kresów – nauczycielką patriotyzmu.” – Prof. Stanisław S. Nicieja.
Kresowa Sztafeta Pokoleń
Młodzi o Kresach i dla Kresów. – prezentacja KOŁA MŁODYCH ŚKK
Harcerstwo polskie na Białorusi. Współpraca studentów UŚl. ze Szkołą Polską we Lwowie. Młodzi laureaci konkursu IPN na film o Kresach. Szkolnictwo i organizacje polskie na Wołyniu i Ziemi Lwowskiej.
11.30 – 13.30 Otwarte Forum Kresowe z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, partii politycznych oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata.
Tematyka: Pomoc Polakom na Kresach. Edukacji patriotyczna młodych Polaków. Tworzenie szerokiego frontu na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach. Wypracowanie skutecznych sposobów działania, struktur i zasad współpracy mających na celu zobligowanie do współuczestnictwa w przywracaniu pamięci o Kresach ludzi młodych, a organów władzy państwowej do szerokiego i wszechstronnego wsparcia tych działań; walka z zakłamywaniem historii szczególnie dot. drugiej wojny światowej; troska o upamiętnienie miejsc kaźni naszych Rodaków na Kresach i należytego miejsca dla tych tematów w naszych mediach i programach szkolnych; sprawa powołania Muzeum Kresów.
13.30 – Podjęcie uchwał.
14.00 – 16.00 Koncert Jasnogórski
„Zaszum nam Polsko nad Wołyniem, nad Lwowem”
Zespół Wokalny FAUSTYNA z Równego, Wielkie Serce Kresów – z Nowego Rozdołu.
Gwiazda wieczoru – Maciej Wróblewski
16.00 – Marsz pokoleń kresowych. Ułożenie Krzyża Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA pod figurą Matki Bożej ( przed szczytem). Apel poległych.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !