Matka Boska Ponarska

Przesyłam swój krótki tekst o najnowszej płaskorzeźbie Andrzeja Pityńskiego z Nowego Jorku „PONARY 1941 -1944”, z prośbą o jego jak najszersze rozpowszechnienie i publikację w prasie zainteresowanej tym tematem.

Zdjęcie pochodzi z archiwum A. Pityńskiego. 
 
Łączę wyrazy szacunku,
dr Witold Zych
 
 
Matka Boska Ponarska
 
„PONARY 1941 -1944”, to nowe dzieło Mistrza Andrzeja Pityńskiego. Płaskorzeźba w brązie odlana na wosk tracony o wymiarach 104 cm x 102cm x 8cm i wadze 100 kg, została ufundowana przez Ewę i Adama Bąk, polonijnych filantropów z Nowego Jorku.
Płaskorzeźba została odsłonięta 10 czerwca 2012 roku, przez Jego Ekscelencje Ks. Bp. Antoniego P. Dydycza, w Katedrze p.w. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie na Podlasiu.
Płaskorzeźba przedstawia “Pietę Ponarską”, Matkę Boską Wileńską – Ponarską z młodym zamordowanym AK-owcem, ze skrępowanymi rękami i nogami z ranami na piersi po seriach broni maszynowej niemieckich i litewskich morderców. Matka Boska dotyka lewą dłonią ran żołnierza w okolicach serca, a prawą serca Polskiego Orła w koronie z krzyżem na piersi, symbolicznie przekazując dusze młodego polskiego żołnierza – Ojczyźnie Polsce.
Bóg, Honor, Ojczyzna – to motto tej płaskorzeźby. Na sukni Matki Boskiej widnieją symbole AK, harcerskie lilijki i Maryjne gwiazdki. Aureola w tle głowy Matki Boskiej jest w kształcie księżyca, nawiązuje do Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Na piersi polskiego partyzanta widnieje ryngraf z Matką Boska Ostrobramską, który był noszony przez wielu żołnierzy i partyzantów na Wileńszczyźnie. W górnym rogu po prawej stronie znajduje się herb Miasta Wilna,  Św. Krzysztof z Dzieciątkiem Jezus. Płaskorzeźba jest zapatynowana w kolorze brązowym z przebijającym jasnym metalem brązu. Została odlana w brązie w jednej z najlepszych odlewni metali kolorowych w Stanach Zjednoczonych-ART.
 
Na dole płaskorzeźby widnieje napis:
MASOWY MORD DOKONANY PRZEZ NIEMCÓW I ICH LITEWSKICH KOLABORANTÓW NA POLAKACH ZIEMI WILEŃSKIEJ: PRZEDSTAWICIELACH INTELIGENCJI, HARCERZACH I ŻOŁNIERZACH ARMII KRAJOWEJ. DWADZIEŚCIA TYSIĘCY NIEWINNYCH POLSKICH OFIAR !
PAMIĘTAJMY O BOHATERACH NASZEGO NARODU ! „

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !