Relacja z Obchodów Dnia Ponarskiego w Gdańsku w dniu 07.05.2013

Uroczystość odbyła się w dniu 07.05.2013 zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska” w siedzibie Rady Osiedla Oliwa w Gdańsku przy ul. Opata Jacka Rybińskiego.

Gości i Członków Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” oraz Harcerzy ZHR Hufiec Widmo z Gdańska Wrzeszcza powitali  -  Przewodniczący Rady Osiedla Pan Andrzej Osipów  i Prezes Stowarzyszenia. Następnie przedstawiłam kolejno dwie prezentacje pt. „Kto ginął w dołach ponarskich” oraz „Działalność Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”.   


Po nich Harcerze z ZHR–Hufiec Widmo odczytali Apel Poległych (który był przygotowany na uroczystości otwarcia Kwatery Polskiej w Wilnie-Ponarach 22.10.2000 roku  w obecności najwyższych władz państwowych Polski i Litwy, Batalionu Polsko-Litewskiego, licznych Kombatantów z kraju i Wileńszczyzny, duchowieństwa  oraz wielu Rodaków). Apel ten został następnie opublikowany wraz ze wszystkimi wystąpieniami i zdjęciami w Biuletynie Rady i Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Apel z powagą w pozycji stojącej wysłuchali wszyscy zebrani. 
Tekst Apelu Poległych będzie zamieszczony osobno.
Następnie Kolega Kazimierz Glinkowski odczytał kilka wierszy poświęconych Ponarom i Ofiarom Zbrodni Ponarskiej. Ostatni wiersz autorstwa  Kazimierza J.  Węgrzyna był poświęcony śp. Helenie Pasierbskiej, założycielce naszego Stowarzyszenia, która znaczną część swego życia poświęciła ujawnieniu i udokumentowaniu zbrodni ponarskiej.         
                                         
Cieszymy się, że wśród Gości byli przedstawiciele Rodziny Katyńskiej (4)i Związku Sybiraków (1), Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Członkowie Rady Osiedla Oliwa oraz dwaj nowi Członkowie naszego Stowarzyszenia. Szkoda, że wiele z zaproszonych osób nie skorzystało z okazji dowiedzenia się czegoś więcej o prawie nieznanej (również  w  środowiskach kombatanckich)  zbrodni ponarskiej.
Kolega Wacław Dziewulski, jak zwykle przygotował materiały dotyczące Ponar i Wileńszczyzny. Dla wszystkich uczestników dostępne były również materiały przygotowane przez Zarząd.

Cieszymy się, że w taki sposób Stowarzyszenie nasze rozpoczęło korzystanie z siedziby Rady Osiedla Oliwa. Odtąd, dzięki uprzejmości Rady, będziemy się mogli spotykać tutaj na naszych zebraniach i w razie większego zainteresowania wprowadzić regularne dyżury.
                                     
Maria Wieloch

Zobacz:
foto relacja

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !