Konkurs „Młodzież XXI wieku o młodzieży ponarskiej 1942” – podsumowanie

Zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku konkurs dla młodzieży cieszył się dużym powodzeniem.

Z całej Litwy nadeszły 34 prace, z czego jedną jury konkursowe musiało odrzucić, ponieważ w żaden sposób nie była związana z tematem konkursu.

W kategorii literackiej zwyciężyli uczniowie Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie: Justyna Sosna, Beata Ławrynowicz i Mirosław Lubczenko. Zwycięskie prace to prozatorskie refleksje związane z rówieśnikami, którzy swoje życie oddali za wolną Polskę w 1942 roku.

Decyzją przewodniczącej jury przyznano jedno wyróżnienie dla ucznia Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie Jakuba Wojniłło w kategorii literackiej. Komisję zachwyciła jego praca „Fortepian ponarski” napisana bardzo dojrzałym i pięknym językiem polskim. Niestety zabrakło elementu dotyczącego młodych ze Związku Wolnych Polaków, którzy ponieśli śmierć w Ponarach.

Największą popularnością cieszyła się kategoria plastyczna. Wpłynęło aż 19 prac. Zwyciężył oszczędny w kolorach rysunek Beaty Klimaszewskiej z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie przedstawiający młodą dziewczynę składającą przysięgę ZWP.
Drugie miejsce przypadło symbolicznej grafice Dominiki Pawłowej z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie. Widzimy na niej samotnego ptaka siedzącego nad dołem kaźni, a nawiązuje ona do ciszy jaka zapanowała w Ponarach na wiele lat po egzekucjach. Trzecie miejsce zajęła kolejna uczennica gimnazjum Kraszewskiego Kamila Alina Sawko. Jej praca to kolorowy obrazek, na którym widzimy moment krwawej egzekucji młodych Polaków.

Najmniej licznie obsadzoną kategorią była muzyczna. Zakwalifikowano do niej dwie prace.  Decyzją jury nie przyznano drugiego miejsca.
Palmę pierwszeństwa zdobyła Anna Borkowska reprezentująca Gimnazjum im. M. Balińskiego w Jaszunach. Piosenka Ponary poświęcona Józefowi Jaroszewiczowi, który spoczywa gdzieś w Ponarach, opatrzona przejmującym teledyskiem zdecydowanie zwyciężyła w tej kategorii. Trzecie miejsce zajęła harcerka Marta Sokołowska, która w klimatycznej scenerii zaśpiewała własny tekst do melodii piosenki harcerskiej „Tak jak ptaki”. Martą opiekuje się Aldona Sudenis z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie.

W ostatniej kategorii były oceniane prace multimedialne. Niemal maksymalną liczbę punktów zebrał uczeń gimnazjum w Jaszunach Tomas Michalcevičius. W etiudzie filmowej zastanawiał się czym jest przestępstwo. Zdobywczyni drugiej lokaty Elżbieta Rosowska z wileńskiego gimnazjum Kraszewskiego stworzyła krótki film o młodzieży, w którym zaśpiewała „Śpiewkę” Jacka Cygana. Trzecie miejsce to prezentacja multimedialna o Ponarach i młodzieży, która tam zginęła autorstwa Iwety Rynkiewicz  z gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach.

Zwycięskie prace opublikowane na stronie www.ponary.pl. Część z nich ukaże się drukiem w przyszłorocznej broszurze ponarskiej i zaprezentowana na wrześniowych konferencjach.

 

dr Maria Wieloch – Przewodnicząca Jury

Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Gdańsk.

 

Nagrodzone prace:
Kategoria PLASTYCZNA

1 Comment

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !