W 80 rocznicę zamordowania przedstawicieli polskiej inteligencji – zakładników aresztowanych po wykonaniu zamachu na Marianasa Padabasa, uroczystości w Kwaterze Polskiej miały niezwykle godną oprawę. Towarzyszyła nam kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego wraz z orkiestrą oraz całym wojskowym ceremoniałem. Jak co roku ojciec Marek Kiedrowicz wygłosił przejmującą homilię, której tłem był szumiący las ponarski.
„ W tym miejscu chcemy uczcić, tych, którzy tu złożyli ofiarę własnego życia, którzy zostali tego życia w bestialski sposób pozbawieni. Dla których ten las stał się ołtarzem, bo przecież oni tutaj przelali swoją krew. Oni. Ci, którzy umiłowali ojczyznę, którzy całym swoim życiem jej służyli. Dziś zamykam ich w jednym słowie „oni”, dlatego, że niemożliwe byłoby wymienienie imion wszystkich, których ten dramat dotknął. Niemożliwe, dlatego, że nawet te imiona, które znamy, są tak liczne, że nie starczyłoby dzisiejszego dnia aby je z godnością oczytać, usłyszeć. A ilu imion i nazwisk nie znamy.” Czy mogli uniknąć śmierci? „zdajemy sobie sprawę z ogromu zbrodni, a z drugiej strony z wielkości ofiary. Ofiary, której ci ludzie, ja składający ze swego życia mogli uniknąć. Wystarczyło żeby yi za swego życia nijacy. Wystarczyło, żeby nie rozwijali swoich talentów. Nie stawali się wykładowcami akademickimi, profesorami. Wystarczyło żeby nie służyli bliźnim, pomagając na różne sposoby. I wreszcie wtedy, gdy nadeszła ciemna noc okupacji, mogli przecież pilnować swojego własnego życia, życia swoich najbliższych, nie narażać się na niebezpieczeństwo biorąc udział w czynnym oporze. Jednak oni umiłowali, Boga i ojczyznę, naród ponad własne życie. Czy nie przypominają w tym Jezusa Chrystusa?” – dodał.
Już od prawie 30 lat Stowarzyszenie Rodzina Ponarska stara się uczcić pomordowanych, wzniecić i rozpalić pamięć o nich. Ten trud nie został niezauważony. Prezes stowarzyszenia Maria Wieloch odebrała dziś medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Dodatkowo wraz z innymi członkami stowarzyszenia uhonorowana została medalem „Pro Patria”.
Fot. Małgorzata Odyniec