Ogłoszenie wyników II edycji Konkursu Ponarskiego dla młodzieży
W tym roku przypada 80. rocznica rozstrzelania polskiej inteligencji – zakładników aresztowanych po wykonaniu zamachu na Marianasa Padabasa. Temat II edycji Konkursu Ponarskiego, według zamysłu organizatorów, miał przybliżyć młodemu pokoleniu nie tylko sylwetki ofiar, ale przede wszystkim ideały, wartości i marzenia nauczycieli, lekarzy, prawników, księży – przedstawicieli polskiej inteligencji, często potomków legionistów Marszałka Piłsudskiego, którzy bez wahania stanęli w obronie Ojczyzny. To ideały i wartości, które powinny być przekazywane z pokolenia na pokolenie…
Edycja 2023 okazała się niemałym wyzwaniem, niewielu zdołało w pełni oddać główną myśl tegorocznego Konkursu Ponarskiego. Stąd też i mniejsza ilość prac, ale pojawiły się nazwiska uczestników znane nam z poprzedniej edycji. Konkurs składał się z czterech kategorii: literackiej, plastycznej filmowej i multimedialnej. Ta ostatnia nie została rozstrzygnięta, ze względu na brak zainteresowania. Jury konkursowe pracowało w specjalnie powołanych podkomisjach, w których zasiadali specjaliści z danej kategorii. Przewodniczącą jury była prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska – dr Maria Wieloch, a nad warstwą historyczną całego konkursu pieczę sprawował Przemysław Namsołek z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
W kategorii literackiej komisja uzupełniona przez Joannę Janusiak – nauczyciela języka polskiego z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku i Jolantę Wiśniewską – historyka, miała do oceny zaledwie cztery prace, trzy prozatorskie i jedna poetycką. I i II miejsce zajęły uczennice z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie: Gabriela Rodzytѐ i Emilia Łuczyńska. III miejsce wywalczyła Karolina Jarmałkowicz z Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie.
Jak zwykle największą popularnością cieszyła się kategoria plastyczna. Wpłynęło szesnaście prac wykonanych w różnych technikach: grafiki komputerowe, rysunki, szkice piórkiem i ołówkiem, malunki farbami oraz jedna wykonana metodę wydrapywania. Wśród specjalistów oceniających prace zasiedli: Michał Krasodomski – artysta plastyk, Wioletta Miś – nauczyciel plastyki V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku oraz Małgorzata Urbańska – projektant, grafik. I miejsce zdobyła Dominika Bartosewicz ze Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy; II Urte Aidukaite z Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach; a III – Maja Wiszniewskaja z Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace. Urte i Maja brały udział w zeszłorocznej edycji konkursu.
Prace filmowe oceniali: Mariusz Pilis – reżyser, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych, ks. dr Jarosław Wąsowicz, salezjanin – autor wielu książek i artykułów o tematyce historycznej oraz Aleksandra Woźniak – realizatorka dźwięku z Radia Gdańsk. Decyzją przewodniczącej komisji nie przyznano I nagrody. Dwie drugie otrzymały Adela Orłowska oraz oraz Simona Kodis, obie ze Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy, a trzecie miejsce i nagrodę specjalną za najpełniejsze oddanie tematu konkursu przyznano Beacie Ławrynowicz z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie.
„Jak dla mnie najciekawszą pracą jest praca Simony Kodis. I tę bym wyróżnił. Formalnie zwarta, filmowa opowieść mająca wyraźną strukturę i pomysł. To bardzo trzeba docenić. Może za mała ekspozycja, za mała wyrazistość samego miejsca na rzecz opowieści obrazem samej akcji. Ale to bardzo trzeba docenić. Młodzieńczy zapał widać w drobnych potknięciach ale zdecydowanie ta produkcja się moim zdaniem wyróżnia. Film Adeli Orłowskiej bardzo tożsamościowy, niemniej bez formalnego, lepszego pomysłu poza spacerem po miejscu i okolicy. Intencja bardzo fajna, oparcie się o wiersz też dobre. Propozycja Beaty Ławrynowicz bardzo reportażowa/felietonowa wręcz. To nie błąd, czy coś gorszego. Ale to specyficzna formuła telewizyjna mająca swoje prawa. Reżyser stawia tu pierwsze kroki. Próba zmierzenia się bardziej z gatunkiem niż tematem. Znakomicie wyczerpuje kwestię postawionego zadania – literalnie wręcz, natomiast tu brakuje pomysłu, jak opowiedzieć o takim fascynującym człowieku.” – podsumował Mariusz Pilis.
Sponsorem nagród w konkursie był Post Gdynia SA.
Joanna Janusiak, Małgorzata Odyniec
Wyniki II edycji konkursu:
Konkurs_wynikiPrace:
Urte Aidukaite2023 Maja Wiszniewskaja 2023 Karolina_Jamalkowicz Gabriele_Rodzyte Emilia_Luczynska Dominika Bartosewicz
Kategoria filmowa:
Ex aequo II miejsce:
Adela Orłowska „Ponary. Pamiętajcie”
Simon Kodis „Ponary 2023 – 1942”
III miejsce:
Beata Ławrynowicz „Wilno pamięta”