Relacja z uroczystego odsłonięcia i poświęcenia Tablicy Ponarskiej w Augustowie 25.06.2017

{jcomments off}W dniu 25 czerwca, w dniu Odpustu w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Augustowie, w czasie uroczystej Mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Ponarskiej. Ksiądz Proboszcz dr Wojciech Kalinowski chętnie zgodził się na umieszczenie Tablicy Ponarskiej w tym kościele, żyjącym pamięcią o Polskich Bohaterach, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były zawsze na pierwszym miejscu. Tablica została ufundowana przez śp. Renatę Buśko, wiceprezesa Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Długa choroba, z którą Fundatorka nie wygrała walki, spowodowała opóźnienie w odsłonięciu tablicy.
Przed Mszą św. wzruszający program patriotyczny przedstawiła Młodzież i Absolwenci Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków z Augustowa dla licznie zebranych Parafian i Gości. Po nim prezes Stowarzyszenia przybliżyła zebranym informację o zbrodni ponarskiej, a szczególnie bohaterską postawę młodzieży zamordowanej w Ponarach w maju 1942 roku – w bieżącym roku przypadła 75. rocznica tego mordu. Wśród gości byli między innymi Wiceburmistrz Augustowa, Komendant Policji, Członkowie AK i Sybiraków, Dyrektorzy II LO i Gimnazjum nr 2 z gronem pedagogicznym i młodzieżą oraz sześciu członków Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Pięć Pocztów Sztandarowych – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Augustów, II LO w Augustowie im. Polaków i Polonii na Świecie, Gim. nr. 2 im. Sybiraków, SP im. Armii Krajowej w Janówce oraz ZHP Hufiec Augustów – uświetniło naszą uroczystość.
W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyła Orkiestra Koncertowa VICTORIA z Warszawy Rembertowa z Solistami Scen Warszawskich, która po Mszy św. dała piękny patriotyczny koncert. Niektóre pieśni śpiewali wszyscy wierni wraz z Solistami.
Głębokie w treści kazanie poświęcone Św. Janowi Chrzcicielowi – Patronowi Parafii oraz Zbrodni Ponarskiej wygłosił Ksiądz Prałat Stanisław Gadomski.
Po Mszy św. z okazji Odpustu odbyła się procesja wokół kościoła.
Bardzo dziękuję Księdzu Proboszczowi za organizację tej patriotycznej uroczystości w dniu odpustu św. Jana Chrzciciela a młodzieży z Gimnazjum nr 2., w tym Dzieciom Sybiraków, Orkiestrze Koncertowej VICTORIA z jej kierownikiem artystycznym i dyrygentem płk. rez. Julianem Kwiatkowskim z Solistami scen warszawskich Julią Karlova-Suracką, Ewą Mikulską i Robertem Dymowskim oraz pięciu pocztom sztandarowym wymienionym wcześniej – za uświetnienie tej uroczystości.
Całość uroczystości zarejestrował na filmie Stanisław Bieg i wkrótce link do filmu znajdzie się na naszej stronie.

Zapraszamy do galerii.

Maria Wieloch

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj poprawną odpowiedź !