Relacja z uroczystego odsłonięcia i poświęcenia Tablicy Ponarskiej w Augustowie 25.06.2017

{jcomments off}W dniu 25 czerwca, w dniu Odpustu w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Augustowie, w czasie uroczystej Mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Ponarskiej. Ksiądz Proboszcz dr Wojciech Kalinowski chętnie zgodził się na umieszczenie Tablicy Ponarskiej w tym kościele, żyjącym pamięcią o Polskich Bohaterach, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były zawsze na pierwszym miejscu. Tablica została ufundowana przez śp. Renatę Buśko, wiceprezesa Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Długa choroba, z którą Fundatorka nie wygrała walki, spowodowała opóźnienie w odsłonięciu tablicy.
Przed Mszą św. wzruszający program patriotyczny przedstawiła Młodzież i Absolwenci Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków z Augustowa dla licznie zebranych Parafian i Gości. Po nim prezes Stowarzyszenia przybliżyła zebranym informację o zbrodni ponarskiej, a szczególnie bohaterską postawę młodzieży zamordowanej w Ponarach w maju 1942 roku – w bieżącym roku przypadła 75. rocznica tego mordu. Wśród gości byli między innymi Wiceburmistrz Augustowa, Komendant Policji, Członkowie AK i Sybiraków, Dyrektorzy II LO i Gimnazjum nr 2 z gronem pedagogicznym i młodzieżą oraz sześciu członków Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Pięć Pocztów Sztandarowych – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Augustów, II LO w Augustowie im. Polaków i Polonii na Świecie, Gim. nr. 2 im. Sybiraków, SP im. Armii Krajowej w Janówce oraz ZHP Hufiec Augustów – uświetniło naszą uroczystość.
W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyła Orkiestra Koncertowa VICTORIA z Warszawy Rembertowa z Solistami Scen Warszawskich, która po Mszy św. dała piękny patriotyczny koncert. Niektóre pieśni śpiewali wszyscy wierni wraz z Solistami.
Głębokie w treści kazanie poświęcone Św. Janowi Chrzcicielowi – Patronowi Parafii oraz Zbrodni Ponarskiej wygłosił Ksiądz Prałat Stanisław Gadomski.
Po Mszy św. z okazji Odpustu odbyła się procesja wokół kościoła.
Bardzo dziękuję Księdzu Proboszczowi za organizację tej patriotycznej uroczystości w dniu odpustu św. Jana Chrzciciela a młodzieży z Gimnazjum nr 2., w tym Dzieciom Sybiraków, Orkiestrze Koncertowej VICTORIA z jej kierownikiem artystycznym i dyrygentem płk. rez. Julianem Kwiatkowskim z Solistami scen warszawskich Julią Karlova-Suracką, Ewą Mikulską i Robertem Dymowskim oraz pięciu pocztom sztandarowym wymienionym wcześniej – za uświetnienie tej uroczystości.
Całość uroczystości zarejestrował na filmie Stanisław Bieg i wkrótce link do filmu znajdzie się na naszej stronie.

Zapraszamy do galerii.

Maria Wieloch

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !