Relacja z Dnia Ponarskiego w Warszawie – 14.05.2017

{jcomments off}W dniu 14 maja br. odbył się w Warszawie Dzień Ponarski, na które złożyła się Msza św. w intencji ofiar i ich oprawców oraz uroczystości na Powązkach Wojskowych przy Pomniku Ponarskim (program wcześniej na stronie).
Tegoroczne uroczystości zostały poświęcone głównie młodzieży wileńskiej zamordowanej w Ponarach w maju 1942 r., gdyż w tym roku przypada 75. rocznica tego wydarzenia.
Mszę św. w intencji ofiar i oprawców koncelebrowali Rektor Kościoła św. Anny w Warszawie – Ksiądz Krzysztof Siwek oraz Ksiądz Prałat dr Tadeusz Bożełko, który również wygłosił kazanie. A śpiewał Chór Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki.
Po powitaniu wszystkich uczestników uroczystości odśpiewano Hymn Państwowy, następnie prezes Maria Wieloch przybliżyła tragedię ponarską, koncentrując się głównie na tragicznych losach wileńskiej młodzieży ginącej za wolność umiłowanej Ojczyzny.
Następnie zostały odczytane listy od Ministra Edukacji Narodowej, Podsekretarza Stanu Macieja Kopcia i Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (na stronie), po czym do zebranych przemówił były prezydent Warszawy Marcin Święcicki. Po uroczystościach dotarły jeszcze listy od Dowódcy Garnizonu Warszawa i Kancelarii Senatu (na stronie).
Harcerze z ZHR przeczytali 2 wiersze ponarskie oraz odczytali Apel Pamięci przy dźwiękach werbla i odpowiedziach zebranych.
Kapelan ZHR Okręg Mazowsze Ksiądz Radosław Jurewicz odmówił modlitwę w intencji Ofiar, po czym wszyscy włączyli się do niej.
Następnie złożono kwiaty (wieńce, wiązanki) i zapalono białe i czerwone znicze.
Uroczystości towarzyszyła Warta Honorowa Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa, werblista i hejnalista oraz żołnierze niosący kwiaty. Wśród składających wieńce byli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Jan Ambroziak) oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (Małgorzata Puczyłowska). Nie zabrakło kwiatów od zaprzyjaźnionych organizacji kresowych – Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej (Margarita Chilińska), Porozumienia Organizacji Kresowych (Tomir Sołtan), Muzeum Niepodległości (Dyrektor Tadeusz Skoczek oraz Krzysztof Bąkała) oraz Rodzin Ofiar (braci, dzieci, krewnych).
Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego – Grupa Ponary –Pamiętamy!, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Mazowiecki, Szkoły Podstawowej nr 163 im. Batalionu „Zośka” oraz grupa Strzelców Rzeczypospolitej. Uczestnicy trzymali w rękach zdjęcia młodych dziewcząt i chłopców (z krótkimi biogramami), którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
Hejnał wojskowy zakończył uroczystość, tak jak i ją rozpoczął.
W tym roku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu redaktor Agaty Ślusarskiej z Gościa Niedzielnego – Warszawa wiele mediów zainteresowało się tymi uroczystościami tak , że już wieczorem 14 maja były relacje o nich w prasie, radiu i TV.
Również frekwencja uczestników uroczystości była znacznie lepsza niż w roku poprzednim.
Jeszcze 2 tyg. później sprawa zbrodni ponarskiej była omawiana w dwóch programach telewizji niezależnych: Telewizji Republika i Gazeta Polska TV (Internet).
Dużą radością dla wszystkich zebranych była informacja od Ministra Edukacji, że Ponary znalazły już swoje miejsce w nowej podstawie programowej z historii w klasach ponadgimnazjalnych.
Na koniec wszyscy uczestnicy mogli otrzymać broszurę autorstwa dr Piotra Niwińskiego pt. Ponary – miejsce „ludzkiej rzeźni”.
Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w uroczystościach, a Pani Agnieszce Hałaburdzin za zorganizowanie krzeseł i nagłośnienia. Za rok tymi sprawami i dostarczeniem flag zajmą się właściwe organy Miasta Stołecznego Warszawy, co bardzo usprawni organizację.
Zdjęcia w galerii.
 
03.06.2017 Maria Wieloch
prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska
Kontakt: www.rodzinaponarska.pl

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !