Legnica – Uczciła pomordowanych w Ponarach

W Legnicy uczcili pomordowanych w Ponarach

 

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Stowarzyszenie Rodzina Ponarska ufundowało „Tablicę Ponarską”, którą wmurowano 12 czerwca 2011 roku w kościele św. Jana w Legnicy.

„Pamięci pomordowanych ponad 100-tys. obywateli polskich w Ponarach k. Wilna w latach 1941 – 1944. Egzekucje wykonywały specjalne litewskie oddziały. Wśród ofiar byli m. in. żołnierze AK, ludzie związani z konspiracją, inteligencja wileńska, duchowieństwo i młodzież”

– głosi napis na tablicy.  Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji pomordowanych pod przewodnictwem księdza Infułata Władysława Bochnaka, a homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Bojko, który przypomniał historię męczeńskiej śmierci zabitych tam Polaków, Żydów, Rosjan.

Fot. 1 Waldemar Świrkowski odsłania Tablicę Ponarską

 

– Proszę sobie wyobrazić, te 100 tysięcy istot ludzkich to wielkość dzisiejszego miasta Legnica, która dzień po dniu w ciągu trzech lat znika zasypana w dołach – mówi Tadeusz Kisiel, prezes Legnickiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
– Natomiast prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, pani Maria Wieloch powiedziała zebranym, że próbuje się umniejszać rozmiary zbrodni, szczególnie dotyczącej ilości zamordowanych Polaków. Potrzeba żmudnych i wnikliwych badań nad tą przemilczaną częścią historii i przy tym nie może zabraknąć naszego Stowarzyszenia.

Po poświęceniu Tablicy Ponarskiej odsłonięcia dokonał pan Waldemar Świrkowski,   legniczanin, bratanek księdza Romualda Świrkowskiego proboszcza parafii pw. św. Ducha w Wilnie, który zginął w dole ponarskim 05 maja 1942 roku wraz z częścią młodzieży wileńskiej.     

Fot. 2 Maria Wieloch, Tadeusz Kisiel i Waldemar Świrkowski

 Na zakończenie chór wojskowy „ROTA” z pobliskiego miasteczka Złotoryja pod kierownictwem pani Urszuli Regulskiej, wystąpił z programem słowno-muzycznym na temat Kresów, a w nim Wilna i Ponar. Było wiele wzruszeń i niejedna łezka zakręciła się w oku.

Fot. 3  Chór wojskowy „ROTA” ze Złotoryi

Tadeusz Kisiel 

Prezes legnickiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej .
Członek Stowarzyszenia Rodzina Ponarska
     

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !