Pierwsze Spotkanie Organizacji Kresowych woj. pomorskiego w Gdańsku

    W dniu  05.03.2013 odbyło się w Gdańsku Pierwsze Spotkanie Stowarzyszeń i Fundacji Kresowych naszego województwa lub działających na rzecz społeczności Kresowej.     Pomysłodawcami i organizatorami spotkania byli przedstawiciele dwóch Fundacji – Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku oraz Pomorskiej Inicjatywy Kresowej z siedzibą w Gdyni, a gośćmi byli również przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Urzędu Marszałkowskiego.
    Celem spotkania (i kolejnych, regularnych) było wzajemne poznanie się, a w przyszłości również wypracowanie wspólnych działań na rzecz zachowania pamięci o Kresach, kontaktów z żyjącymi tam Polakami i podtrzymania ich więzi z krajem ojców. Być może, że dojdzie do podpisania porozumienia  o Partnerstwie.
    Byliśmy gośćmi Państwa Tatiany i Marka Otwinowskich – właścicieli uroczej Restauracji „KRESOWA”, którzy ugościli nas wyśmienitą kresową kuchnią i piękną oprawą muzyczną.
    W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Fundacji Pomorska Inicjatywa, Fundacji Pomorskiej, Fundacji INKUBATOR AKTIVECO Oddział Pomorski, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Gdańsku, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Oddział Gdynia, Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”, Towarzystwa Miłośników Brzeżan i Ziemi Podolskiej Oddział Gdańsk, Stowarzyszenia Rodzin Ziemi Wołkowyskiej w Gdańsku, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Gdańsk, Stowarzyszenia Historycznego  im. 5 Brygady Wileńskiej AK, Związku Sybiraków Oddział Gdańsk, Stowarzyszenia „Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej”, Stowarzyszenia „Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2-go Morskiego Pułku Strzelców”.

    Z przedstawicielami niektórych organizacji czy władz lokalnych znałam się już wcześniej, innych poznałam. Pana Prof. Piotra Niwińskiego spotkałam tu nie jako profesora UG, a reprezentanta Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Brygady Wileńskiej AK.
    Rozmawialiśmy o konsolidacji środowisk kresowych naszego regionu, które skupia głównie przedstawicieli trzeciego sektora. Zależy nam bardzo na współpracy międzypokoleniowej, by wykorzystać potencjał trzech pokoleń. Już na tym spotkaniu wszystkie pokolenia były reprezentowane. Podsunięty przez dyr. J. Boczonia pomysł regularnych spotkań został przyjęty przez wszystkich. Pomysł spotkań w siedzibie Fundacji Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych został zaakceptowany, z tym, że każda z organizacji może na kolejne spotkanie zaproponować swoją siedzibę, o ile odpowiednią dysponuje.
    W czasie krótkich prezentacji poszczególnych organizacji i urzędów poznaliśmy się troszkę, ale to za mało, więc na kolejnych spotkaniach, poza wypracowywaniem wspólnych działań, będziemy przedstawiać swoją działalność. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 20. marca br. o godz. 17ej w RCIiWOP przy ul. Grunwaldzkiej 5 (dawny Pałac Ślubów) w Gdańsku Wrzeszczu przedstawię prezentację o Zbrodni Ponarskiej.

Maria Wieloch                                                                                                                                                       Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”

Autor zdjęć poza tym, na którym jestem obecna (Pomorska Inicjatywa Kresowa) -  M. Wieloch                                Relacja też na www.kresy.info.pl

Zobacz zdjęcia w naszej galerii.
alt

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !