Pamięci ofiar zbrodni ponarskiej, Płock, 12 i 14 V 2018

Od kilku lat, gdy w kaplicy cmentarza rzymskokatolickiego w Płocku przy al. Łukasiewicza zawisła Tablica Ponarska, 12 maja odprawiana jest Msza św. w intencji ofiar zbrodni w Ponarach. Tak też się stało w tym miesiącu. Rozpoczynając liturgię, koncelebrans w kilku zdaniach poinformował o zbrodni ponarskiej i przypomniał uroczystość odsłonięcia tablicy w 2014 roku. W bieżącym roku rodzina pp. Dudów z Płocka, którzy wspominają dziadka – ofiarę tamtych tragicznych zdarzeń, sprowadziła ziemię z miejsca zbrodni. Jej garść wsypana do urny, została poświęcona i pozostała w kaplicy, gdzie spoczywają urny z ziemią z innych miejsc kaźni Polaków.
Podczas tej Mszy św. modliliśmy się również za śp. Renatę Buśko, zmarłą 2 lutego ubiegłego roku, fundatorkę tablicy dla Płocka.
Dwa dni później w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbył się wieczór poświęcony zbrodni w Ponarach. Został pokazany film Ponary – nóż w serce w obecności reżysera Bronisława Bubiaka, z komentarzem Andrzeja Pasierbskiego. Spotkanie bardzo potrzebne, bo w naszym społeczeństwie wiedza o zbrodni ponarskiej niemal nie istnieje, dlatego każda okazja do usunięcia braków w tym zakresie okazuje się pożyteczna.

http://www.muzeumplock.eu/pl/kalendarz/ponary_noz_w_serce

Zbigniew Chlewiński

alt

alt

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !