Szczecin 07/06/2013 – Relacja z uroczystości Odsłonięcia Tablicy

Relacja z uroczystości Odsłonięcia Tablicy Informacyjnej dopełniającej wiedzę na temat pomnika poświęconego Pamięci Młodzieży Wileńskiej – Cmentarz Centralny w Szczecinie, 07 czerwca 2013 r.

Ze względu na duże zainteresowanie osób odwiedzających ten cmentarz Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika, który został uroczyście odsłonięty w zeszłym roku, zdecydował się na umieszczenie obok Pomnika Tablicy Informacyjnej, zawierającej krótką informację o zbrodni ponarskiej w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim), listy imion i nazwisk 95 osób zamordowanych w wieku 16-22 lat oraz 33 zdjęcia ofiar.

Uroczystość prowadziła uczennica Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie, a Wartę Honorową przy Pomniku pełnili Żołnierze oraz poczty sztandarowe szkół ponadgimnazjalnych.
 
Po odegraniu Hymnu Państwowego przez orkiestrę szkolną i odśpiewaniu przez uczestników głos zabrała narratorka:
Mottem uroczystości były słowa Błogosławionego Jana Pawła II, które są zapisane na tej Tablicy …”Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych, podcina korzenie własnego istnienia”.

Po powitaniu gości, przedstawicieli władz, środowisk kombatanckich, mieszkańców Szczecina oraz dyrektorów, nauczycieli i młodzieży szkół szczecińskich pierwsza zabrała głos honorowa Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, przewodnicząca komitetu budowy pomnika – Pani Danuta Szyksznian. W bardzo ciekawy i przejmujący sposób przedstawiła Ona plany i marzenia młodzieży, których hasło przewodnie brzmiało: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, a po kilkumiesięcznych torturach na Ofiarnej i Łukiszkah oddali życie w Ponarach.

Nastepnie Panie – Danuta Szyksznian i Maria Wieloch oraz przedstawiciele władz odsłonili Tablicę, którą następnie poświęcił i odmówił modlitwę Ksiądz Prałat dr Aleksander Dziejewski.  Aktowi temu towarzyszyły fanfary.

Pani Jolanta Szyłkowska odczytała wszystkie nazwiska i wiek młodych dziewcząt i chłopców, które są umieszczone na odsłonietej przed chwilą Tablicy. Wymienianiu nazwisk towarzyszyły werble.

Trębacz z miejscowej Jednostki Wojskowej odegrał „Ciszę”. Po czym nastąpiło posadzenie brzozy – symbolu Wileńszczyzny -  oraz dwóch krzewów magnolii – symbolu Szczecina. Aktu tego dokonali uczniowe Centrum Edukacji Ogrodniczej z Panią Lilą Pławińską oraz Zespołu Szkół nr 4 z Panem dyrektorem Pawłem Masłowskim przy asyście dyrektorów i uczniów.

Po posadzeniu i podlaniu drzewa oraz krzewów głos zabrała Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” – Maria Wieloch, która w skrócie przypomniała tragedię zbrodni ponarskiej i przytoczyła urywki z „Testamentu” Związku Wolnych Polakow oraz dwóch grypsów młodzieży:          
„Solidarni  i świadomi wagi chwili oddajemy życie za Boga i Ojczyznę. Wierzymy, że to o co walczyliśmy nie zginie. Sprawę  podejmą inni….  Polska powstanie wolna i niepodległa…. Powiedz to innym. Nie załamał się nikt.”

Przywódca ZWP, w ostatnim grypsie pisze: „Trzy znam ja prawdy, oto one: Ojczyzna, Naród, Chrystus Król, Choć umęczone ciało skona,  Sam duch zwycięży poświst kul”. 

A  inny chłopak pisał: …”Dziękuję Ci Mamo, że nauczyłaś mnie modlić się, w przeciwnym wypadku nie wytrzymałbym tutaj”.

Po przemówieniu przystapiono do składania kwiatów i zapalenia zniczy.
Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele Wojewody i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, Instytutu Pamięci Narodowej,  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” oraz młodzież szkolna z pedagogami i pozostali goście.   

Następnie Orkiestra Szkolna odegrała kilka melodii wojskowych.

Po podziękowaniu za uczestnictwo gościom, włodarzom miasta i województwa, instytucjom, wojsku, które również zapewniło nagłośnienie oraz miejsca siedzące, szkołom i mieszkańcom Szczecina uroczystość została zakończona, a goście zaproszeni na poczęstunek do Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej.

Maria Wieloch                                                                                                                    

Zobacz:
foto relacja
{jcomments on}

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !