Uczczono pamięć ks. Romualda Świrkowskiego

{jcomments off}Wilnoteka.lt, 5 maja 2017, 19:55

Ks. dr Tadeusz Krahel, fot. wilnoteka/Ara Nersisian

Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie uczczono pamięć zamordowanego przed 75 laty – 5 maja 1942 roku w Ponarach proboszcza tej parafii ks. Romualda Świrkowskiego oraz pomordowanych w latach II wojny światowej. Eucharystii przewodniczył ks. dr Tadeusz Krahel, autor wydanej ostatnio książki „Martyrologia duchowieństwa archidiecezji wileńskiej 1939-1945”, w której przedstawił również sylwetkę ks. R. Świrkowskiego.
Ksiądz Romuald Świrkowski posługę duszpasterską sprawował w wielu parafiach Wilna i Wileńszczyzny. Do parafii pw. Ducha Świętego został skierowany po tym, gdy 13 czerwca 1941 r. zmarł poprzedni jej proboszcz ks. Adam Kuleszo.
„Krótko tu pracował. Tak na dobre – około pół roku. Zaznaczone są w źródłach szczególnie jego prace charytatywne wobec biednej ludności Wilna, jak również – w ratowaniu Żydów. Tuż przy kościele zaczynało się getto. I właśnie on przychodził z pomocą Żydom – wydawał podrobione metryki, również na inny sposób się udzielał. Piękne świadectwo dał o nim bł. ks. Michał Sopoćko – że właśnie on tu ratował Żydów” – powiedział Wilnotece ks. dr Tadeusz Krahel.
Są poszlaki wskazujące na to, że przyczyną aresztowania ks. Romualda Świrkowskiego była pomoc Żydom. Zdradzony przez podopiecznych w styczniu 1942 roku został aresztowany, przez kilka miesięcy w więzieniu katowany, a 5 maja wywieziony do Ponar i rozstrzelany.
„Jest przekaz, że ta stuła, którą teraz na siebie nałożyłem, jest właśnie księdza Świrkowskiego. Jest nie tylko przestrzelona. Wygląda na to, że również przebita bagnetem. Być może go dobito w Ponarach. Zginął razem z grupą młodzieży. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed rozstrzelaniem rozgrzeszał tę młodzież i podnosił ją na duchu… To była postać naprawdę bardzo szlachetna. Postać kapłana, który nadawałby się na błogosławionego męczennika, przedstawiciela Archidiecezji Wileńskiej” – podkreślił.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie z ks. dr Tadeusza Krahelem oraz prezentacja jego książki „Martyrologia duchowieństwa archidiecezji wileńskiej 1939-1945”. Następnie zgromadzeni udali się do Ponar, by również tam – w miejscu śmierci ks. Romualda Świrkowskiego – pomodlić się w intencji jego i wszystkich, którzy tam zginęli.
W kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie zmarłego śmiercią męczeńską proboszcza tej parafii upamiętnia poświęcona 20 września 2016 r. – w 130. rocznicę urodzin ks. Romualda Świrkowskiego – tablica pamiątkowa. Ufundowana została przez Stowarzyszenie „Rodzina Ponarska”.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !