Wieczornica z młodzieżą z Bursy Szkolnej nr 1 w Łomży

Młodzież  z Bursy Szkolnej nr 1 w Łomży poznała historię zbrodni ponarskiej!

Z okazji 73 rocznicy napaści ZSRR na Polskę w Bursie Szkolnej Nr 1 w Łomży zorganizowaliśmy wieczornicę  „Śladami wydarzeń historycznych”.
Na uroczystość zaprosiliśmy Panią Irenę Baranowską – Tyman – łączniczkę AK z VI Brygady Wileńskiej ps. „ Baśka ”i Panią Renatę Buśko – łączniczkę AK Garnizonu Miasta Wilno.

Niestety z powodu choroby Panie nie przyjechały osobiście, ale łączyły się z nami duchowo. Wykorzystano więc okazję do przedstawienia zebranej młodzieży historii zbrodni w Ponarach, w których został zamordowany również Ojciec Pani Renaty. W uroczystości uczestniczyła młodzież z bursy i wychowawcy..

Na wstępie w powadze i spokoju odśpiewaliśmy Hymn Polski. Później młodzież zaprezentowała montaż słowno –muzyczny.  W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne: „ Moja ziemia”, „ Biały krzyż”, „ Rozszumiały się wierzby płaczące”, „ Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Żegnaj Wilno”, „ Jak długo na Wawelu” oraz wiersz „ Z nad ponarskich dołów” .

Aby przedstawić hekatombę zbrodni i cierpienia w Ponarach k. Wilna w latach 1941-1944 wykorzystałam prezentację Pani Marii Wieloch „ Kto zginął w dołach ponarskich”.
Młodzież i wychowawcy z dużym zainteresowaniem zapoznali się z nieznanym dla nich „kawałkiem” historii Kresów Wschodnich.

Po skończonej uroczystości udałam się z grupą chłopców na Cmentarz Katedralny.
Chłopcy złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się na grobie Pani Ireny Ochman – Sybiraczki i żony płk Józefa Ochmana ( dowódca AK Okręgu Białystok), Pani Heleny Grochowskiej (z d. Dziekońska) – łączniczki AK, Pana Stanisława  Dardzińskiego – żołnierza 33 Pułku Piechoty.
Oddajemy hołd wszystkim Polakom walczącym o wolność Ojczyzny, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Cześć Ich Pamięci.

Opracowała: Urszula Przesław.

Zobacz zdjęcia w naszej galerii.
alt

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !