Uroczystość poświęcenia Tablicy Ponarskiej w Podkowie Leśnej

W dniu 11.11.2011 r. odbyła się w Podkowie Leśnej k. Warszawy uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Tablicy Ponarskiej. Jest to już 24 tablica poświęcona pamięci ofiar Ponar.  Tablice ufundowane przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, prywatnych fundatorów znajdują się  w kościołach oraz na cmentarzach w 23 miastach Polski, a także w Wilnie.

Tablica w Podkowie Leśnej została ufundowana przez Państwa Magdę Teresę Wójcik i Jerzego Wójcika. Niestety, fundatorka nie doczekała poświęcenia tablicy, gdyż zmarła 17  września br.
Uroczystość miała miejsce w kościele św. Krzysztofa. Przed Mszą św. aktorzy Teatru Adekwatnego, założonego przez  Magdę Wójcik oraz Henryka Boukołowskiego, recytowali wiersze poświęcone Ponarom.

Uroczystą Mszę św. odprawiał ksiądz proboszcz Wojciech Osial w asyście 2 księży, w czasie mszy kilkakrotnie wspominając Magdę Wójcik oraz Helenę Pasierbską, założycielkę i wieloletnią prezes Rodziny Ponarskiej, która zmarła w ubiegłym roku.

W uroczystości uczestniczyła obecna prezes Rodziny Ponarskiej dr Maria Wieloch oraz członkowie z Bochni, Olsztyna, Gdańska i Warszawy. Byli również przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Panem Bogusławem Nizieńskim z Warszawy. Uroczystość uświetnili harcerze.

Po mszy św. obecni pod przewodnictwem księży udali się pod Tablicę Ponarską, która została umieszczona na zewnętrznej stronie ściany kościoła. Obok kościoła znajduje się starannie utrzymany ogród, który można nazwać „ogrodem pamięci”, gdyż na jego terenie znajdują się głazy upamiętniające ważne wydarzenia z naszej historii oraz Krzyż Katyński. Naprzeciw Krzyża Katyńskiego została umieszczona Tablica Ponarska

Poświęcenia Tablicy Ponarskiej dokonał ksiądz Proboszcz. Odsłonięcia zaś  dokonał Jerzy Wójcik oraz Andrzej Pasierbski, a pod tablicą wisiał biało-czerwony wieniec od Magdy Wójcik. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy odmówiliśmy kilka pięknych modlitw pod przewodnictwem księdza Proboszcza,  a zakończyło uroczystość odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę… „

W przedsionku kościoła zostały wyłożone „Wiadomości parafialne”,   w których jedną stronę wypełniła informacja o tragicznych dziejach Wileńszczyzny w okresie wojny, oraz o kaźni Ponarskiej. 
Uroczystość w Podkowie Leśnej była bardzo starannie przygotowana i zgodnie  z założeniem, przekazała uczestnikom sporo informacji o wojennych losach Wilna oraz o Ponarach.

Reanata Buśko

Podkowa Leśna. Kościół

Wiecej zdjęć z uroczystości w naszej galerii.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !