Sikorski w Wilnie

Sikorski w Wilnie o stosunkach polsko-litewskich i sytuacji Polaków.


Stosunki polsko-litewskie są uzależnione od poprawy sytuacji Polaków na Litwie – taką opinię wyraził w czwartek w Wilnie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

„Stosunki z Litwą chcemy mieć najlepsze z możliwych. Jak to osiągnąć?

Potrzebna jest przychylność Litwy względem polskiej mniejszości.

Sądzę, że jest to w interesie obopólnym i my cierpliwie na to będziemy czekać” – powiedział szef polskiej dyplomacji litewskim dziennikarzom, komentując napięte stosunki między Warszawą a Wilnem. 

W czwartek minister Sikorski przebywał w stolicy Litwy, gdzie wziął udział w kolacji dyplomatów uczestniczących w dwudniowej międzynarodowej konferencji Wspólnoty Demokracji. Spotkał się też z przedstawicielami polskiej mniejszości narodowej.

 

 Jak poinformował PAP prezes Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz, podczas trwającego około godziny spotkania rozmawiano o sytuacji polskiej mniejszości i stosunkach polsko-litewskich.

 ”Minister Sikorski pokreślił, że Polska dąży do dobrych relacji z Litwą, zależy jej na współpracy, bo oba kraje łączy wspólna historia, kultura, ale poprawa stosunków nie powinna się odbywać kosztem pomniejszania obywatelskich praw Polaków mieszkających na Litwie” – powiedział Mackiewicz relacjonując spotkanie. 

Według Mackiewicza minister zapowiedział, że Polska nadal konsekwentnie i stanowczo będzie obstawała przy tym, by strona litewska realizowała swe zobowiązania, przestrzegała standardów międzynarodowych w stosunku do mniejszości narodowych.

 Sikorski pochwalił też społeczność polską za to, iż potrafi się jednoczyć, współpracować i bronić swych interesów. Według ministra Sikorskiego „jedność Polaków na Litwie jest ewenementem na skalę światową”.

 

Z Wilna Aleksandra Akińczo

 

Źródło: PAP

http://wyborcza.pl/1,91446,9873955,Sikorski_w_Wilnie_o_stosunkach_polsko_litewskich_i.html

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj poprawną odpowiedź !